Lambda Ödülleri '96

Lambda Istanbul simdiye kadar escinsellik hakkinda pozitif tutumlariyla taninan kisi ve kurumlara tesekkür etmek, insan haklarina aykiri bir sekilde escinseller için olumsuz faaliyetlerde bulunmus ya da herhangi kötü bildirimlerde bulunmus olanlari ise yermek üzere daha çok geçtigimiz yilin bir degerlendirmesini yaparak "IYILER" ve "KÖTÜLER" olmak üzere iki dalda ödüle layik buldugu isimleri açikladi. Ödülün amaci Türkiye'nin insan haklariyla ilgili sorunlarindan biri olan cinsel yönelim ayrimciligina karsi kamuoyunun dikkatini çekmek ve escinsellerin çaresiz ve suskun kalmadigini göstermektir. Asagida ödülleri almaya hak kazanan isimler ve niçin buna layik görüldükleri açiklanmistir:

KÖTÜLER:

1.Süleyman Ulusoy: Beyoglu Ilçe Emniyet Müdürlügü Ekipler Amiri. Hortum Süleyman diye bilinen Ulusoy, Ülker Sokak'ta yasayan travesti ve transeksüellere karsi olan korkunç tavri nedeniyle ödüle hak kazandi.

2. Engin Ardiç: Engin Ardiç Star televizyonunda yaptigi yorumlarla taniniyor. Birine hakaret etmek istediginde escinsellikle ilgili çagrisimlari sik sik kullanan Engin Ardiç'in ayni zamanda toplumun marjinal diye bilinen öteki kesimlerine olan tahammülsüzlügü de meshur.

3. Fatma Girik: Söz Fato'da programinda tek yaptigi erkeklerle iliskiye girmek olan bir adami suçlu gibi gösterip isinden atilmasina, karisindan bosanmasina ve Ülkü Ocaklari tarafindan tehdit edilmesine sebep oldu. Sadece bu olaydan degil, tüm gazetecilik etigini altüst etmesiyle de bu ödülü kazanabilirdi.

4.Hüsrev, Hüseyin ve Kezban Hatemi

5.Nusret Bayraktar

6.Aykut Isiklar

7.Güngör Gider

8.Sedat Demir

9.Savas Ay

10.Haydar Dümen

11.Ekip Gazetesi

12.Mehmet Ali Erbil

13.Güzin Abla

14.Sisi

15.Volkan Severcan

IYILER:

1. Açik Radyo: Türkiye'de ilk kez bir medya organinda düzenli bir escinsel programi yapilmasini sagladi ve programi hazirlayan Lambda Istanbul'a her türlü yardimi yapti. Program 5 Mayis 1996'dan beri de-vam ediyor. Pazartesi geceleri 00:00'da 94.9'da.

2. Özgürlük ve Dayanisma Partisi: Yine Türkiye tarihinde ilk kez bir siyasi parti tüzügünde cinsel ayrimciliga karsi oldugunu, escinsellere de kapisinin açik oldugunu bildirdi.

3. Ülker Sokak'ta Kalan Travesti ve Transeksüeller: Tüm baski ve yildirmalara ragmen inatla yasam haklarini savunan arkadaslarimiz bir ödülden daha fazlasini hakkediyorlar.Son kalan 7 Travesti, Tran-seksüel arkadasimizi tebrik ediyoruz.

4.AIDS Savasim Dernegi

5.Insan Haklari Dernegi

6.Zeynep Tunuslu

7.Bendeniz

8.Murathan Mungan

9.Duygu Asena

10.Umay Umay

11.Express

12.Banu Gök

13.Hande Ataizi

14.Savas Ay

Içindekiler

 

home

This page is maintained by Lambda, Istanbul