LAMBADA SISESIZ YANMAZ KI

Lambda'nin HABITAT II sirasinda hazirladigi ve daha sonra gruba yeni katilanlara bilgi vermek amaciyla dagitilmaya baslanan bir "Lambda Istanbul Nedir?" yazimiz vardi. Bastan asagi kisisel görüslerimle bezeli bu yazi hem gerçekten de bu soruyu sormak, hem de biraz bu soruya cevap aramak için yazilmistir. Içindeki fikirler Lambda'nin genel görüsü degildir bu yüzden de yazima gelecek elestirilerin dogrudan bana yöneltilmesini istiyorum. En büyük elestirileri de gocunacak yarasi olanlardan alacagima emin oldugum için de merakla bekliyorum. Ama hepsine de söyleyecek sözüm, verecek cevabim olacak.

Simdiye kadar hep Lambda hakkinda konusuldu ve yazildi. Bu is o kadar zevkli gelmis olmali ki, Ankara'daki gay-lezbiyen grubundan Lambda'nin bizzat kendi üyelerine, Taksim Parki'nda koli pesinde kosan escinselden, gay-barlarda göz süzen ibnelere kadar herkes Lambda'yi elestirdi ve bir sekilde rahatladi. Bakin benim simdiye kadar sahit oldugum ya da yakin çevremden duydugum Lambda konulu muhabbetler:

-Bu toplantiya Lambda'yi elestirmeye geldim. (Lambda toplantilarinda ilk kez gördügümüz bir arkadasimizin içeri girer girmez ilk söyledigi söz... Size de merhaba!)

-Lambda'nin radyo programi hiç de iyi degil... Dinlemedim ama...

-Hiç kimse aramiyormus, öyle dediler...

-Müzik çaliyorlarmis, ha ha ha (Besinci Kat'in asansöründe yanindakinin programin yapimcisi oldugunu bilmeyen bir arkadasimiz)

-Tamam, fena degil ama birkaç elestirim var. (Programdan sonraki bir telefon konusmasi)

-Bazi seyler yapmaniz gerektigini düsünüyorum... Ne, ben mi? Çok mesgulüm de...

-Lambda niye Karadeniz'den gelen lezbiyenleri Sicagi Sicagina'ya çikardi?

-Lambda Anadolu'dan, ailelerinden kaçan gaylere neden yardim etmedi?

-Lambda yurt disinda sov yapmayi iyi biliyor, burada da bireyler yapsa ya!

-Lambda toplantilari çok yararsiz ve geyik muhabbetiyle geçiyor. (Toplantilarda en çok konusanlardan biri)

-Lambda simdiye kadar ne yapti ki? (En çok sorulan soru)

-Peki simdi ne yapiyorsunuz? (Ikinci en çok sorulan soru.)

-Dergide çikan resimler çok açik! (Getirdikleri yüzlerce resim (!!!) kullanilmayinca kizan Lambda üyeleri)

-Ankara'dan gayler geldi, Lambda Kaos'un Istanbul'daki toplantisina niye gelmedi? (Soruyu soran makyajlarini bitiremediler gibi uygun bir cevap da bulmustu)

-Bu is birkaç ögrenciyle yürümez. (Ögrenci olmayan bir Lambda üyesi)

-Biz yurt disinda bir grup olsak Lambda bizimle daha yakin olurdu, Lambda niye bizle iletisime geçmiyor? (Lambda toplantisina gelen Kaosçu arkadaslar)

-Niye bir etkinlik düzenlemiyorsunuz, gezi yapalim, parti yapalim, karnaval düzenleyelim... Ama siz yapin... (Eglenceye düskün bir arkadasimiz)

-Neden hep AIDS' ten bahsediyorsunuz? (Lambda Istanbul'un radyo programina gelen bir elestiri)

-Taksim'deki restoranlara bizi almiyorlar, Lambda bu konuda ne yapacak? (Bu konuda parlamento üzerinde baski yaratacagimiza söz verdik)

-Nerede bu devlet? Nerede bu Lambda?!!!

Evet, Istanbul'un tek aktif ibne grubu Lambda Istanbul iste bu kadar yetersiz, kötü, art niyetli, kendini begenmis ve Türkçe'deki olumsuz tüm sifatlari hak etmis bir topluluktur! Ne diyelim, insaf! Zaten varolup olmadigindan bile emin olamadigimiz bir escinsel hareket için çabalayan bu kadar az insan varken, onlarin sevkini kirmak, tuhaf bir zevk duyarak yikici elestirilerden sakinmamak ve en önemlisi yapilanlarin dogru olmadigini düsünüp herkesi de buna ikna etmeye çalismak.

Örnegin KAOS'ta yayinlanan bir yazinin ana fikri Lambda'nin lezbiyen arkadaslarimizi Sicagi Sicagi'na adli programa çikarmasinin ne kadar kötü olduguydu. Lambda, grubun bir parçasi olsun ya da olmasin, hiçbir escinsele ne yapmasini söyleyecek bir kurum degildir. Kaldi ki Karadeniz'den gelen lezbiyen arkadaslarimiz Lambda'ya ulasmadan çok önce dogrudan Sicagi Sicagi'na ya bir yardim umarak gitmislerdir ve Lambda'nin bu olaydan her sey bittikten sonra haberi olmustur. Aci olan ise birçok gay-lezbiyene ulastigina inandigimiz KAOS GL dergisinde yer alan bu yazinin bizle en çok iletisim halinde olan bir arkadasimiz tarafindan yazilmis olmasi. Bir telefon açilip "isin asli nedir" diye kisa bir konusma yapilsa, KAOS okuyuculari Lambda'nin ne kadar sorumsuz ve sansasyon pesinde kosan bir grup oldugunu belki de düsünmeyecekti. Acaba burada sansasyon pesinde olan Lambda mi, yoksa tamamen kafalarinda birseyler kurup onu dogru gibi yazan KAOSçular mi?

Zaten iki grubun medya hakkindaki farkli tavri biliniyor. Lambda medyayi elinden geldigi kadar olumlu yönde kullanma taraftari iken, KAOS da medyayi tümüyle inkar ediyor. Lambda KAOS'un belki de hiç hosumuza gitmeyen politikasi hakkinda simdiye kadar en ufak bir yorum yapmadi. Ama KAOS ise sürekli Lambda'nin nasil bir grup oldugu yolunda -hep yer darligindan bahsedilmesine ragmen- yazilara yer verdi. Yani KAOS'a zit olan çalisma seklimiz elestirildi ki ne Lambda'nin KAOS'u ne de KAOS'un Lambda'yi elestirmeye hakki vardir. Kötü olan ise Lambda'nin sessiz kaldigi için suçlamalari kabul eder duruma düsmesiydi ki bu yüzden kendimi böyle bir yaziyi yazmak zorunda hissettim. Bundan sonra da yine eskisi gibi cevap vermeye yeltenecegimizi sanmiyorum.

Hazir KAOS' tan bahsetmisken, sunu da yazmadan edemeyecegim; Istanbul'da toplantimiza gelen arkadaslarimiz onlarla iletisim kurmadigimizdan yakinirken kendi aralarindaki iletisimsizligi göstermis oldular çünkü özellikle o toplantidan önceki son haftalarda Lambda'dan belirli bir arkadasimiz bir Ankara gezisinden sonra oldukça sik telefon konusmalariyla iletisimi sicak tutuyordu. Habitat sirasinda açtigimiz standda KAOS GL'yi de sattik ve KAOS'ta Habitat'la ilgili çikan yazida "KAOS okurlari"nin dergiyi sattigindan bahsediliyordu ve sanki orada Lambda yoktu, ya da KAOS'un bundan haberi yoktu! Ama biz o zaman da birsey söylememistik...

Gelelim Lambda'nin yurtdisinda yaptigi sovlara! Lambda bulunmaz bir nimet olan internet sayesinde Türkiye'deki herhangi bir escinsel haklari ihlalini en kisa zamanda tüm dünyaya duyurabiliyor ve çok ilginçtir ki haber ajanslarindan sonra interneti tüm dünyada en verimli escinseller kullaniyor. Insan haklari açisindan çok geri olan ülkemize bu konularda disaridan yapilan baskilarin çok etkili oldugu da bir gerçek. Uluslararasi kuruluslarin gönderdigi bir kaç protesto faksi, on kisinin pankartlari açip Taksim meydaninda "Ülker Sokak'a Özgürlük" diye bagirmasi kadar gereklidir bence. Ayrica büyük bir coming out sorunu olan Lambda, bu sorunu asmadan Türkiye içinde kendini göstererek ne yapabilir?

Peki Lambda ne is yapar? En bastan bir söyleyelim Lambda'nin tüm ibneleri kurtarmak ve Türkiye'yi bir cennet yapmak gibi ütopik bir ideali yok. Hele hele escinsel haklarini ihlal eden kisi ve kuruluslarin kulagini çekmek ise çogu kimsenin bize uygun gördügü bir is bile olsa harcimiz degil. Evet biz sinirlarimizi biliyoruz arkadas. Ne yapip neyi yapamayacagimizin farkindayiz. Ama mümkün olsa bunlardan çok daha fazlasini gerçeklestirmek isteriz. Zaten Lambda'ya gelen elestirilerin çogu da kendini böyle bir seyler yapildigi için rahatsiz hisseden, escinsellik yasansin ama sakli, gizli olsun, konusulmasin diyen homofobik escinsellerden geliyor. En azindan seslerini çikarmasalar daha iyi.

Esasinda Lambda hakkinda yazilan, söylenen tüm rivayetler daha çok yer isgal edebilir ama bunlarin tekrari ne bize ne de bunlari söyleyenlere birsey kazandirir. Biz elimizden geldigince yaptiklarimiza devam edecegiz ve çalismalarimizi sürdürecegiz. Bizi begenenlerin begenmeyenlerden daha çok oldugunu biliyoruz. Bu arada KAOS ile Lambda arasinda varmis gibi gözüken ama gerçekte olmayan sorunlar da tamamen çözülmüs durumda. Sonuçta her ne kadar birtakim farkliliklardan bahsedilse de iki grup ayni hisleri tasiyor. Bu yüzden iki taraf da kendilerini aklamak zorunda birakilmamali. Önemli olan heteroseksistlerin gösteremedigi hosgörüyü kendi aramizda saglayabilmemiz.

Neseli olun, neseli kalin...

ALPER UGUR

Içindekiler

home

This page is maintained by Lambda, Istanbul