FELIPE DE SOUZA VE DEMET

Felipe de Souza, XVI. Yüzyilin sonla-rina dogru Brezilya'da yasamis bir kadin. En önemli özelligi ise kadin-lardan, yani kendi cinsinden hoslan-masi. Brezilya'da o yüzyilda bir çok Yeni Dünya ülkesinde oldugu gibi Av-rupa'dan gelen sömürgeci güçler hakim. Bu sömürgeci güçlerden Bre-zilya'nin payina düsen ise Portekiz-liler. Portekizliler Felipe de Souza'nin cinsel yönelimini kesfedince hemen bir engizisyon mahkemesi kuruyor-lar. Böylece Felipe de Souza Porte-kiz Engizisyon Mahkemesi tarafindan suçlu bulunuyor. Cezasi ise isken-ceyle öldürülmek.

Ve 90'lardayiz, belki artik insanlar cinsel yönelimlerinden dolayi iskenceyle öldürülmüyor ama 400 yilda alinmis olmasi gerken yolun da alindigi söylenemez dogrusu. Merkezi San Francisco'da bulunan Uluslararasi Gay Lezbiyen Insan Hak-lari Komisyonu Felipe de Souza'yi unutmamis ve Souza'nin anisina her yil bir ödül dagitiliyor. Felipe de Souza ödülü tüm dünyada cinsel azinliklarin haklari ve özgürlügü için

çalismalarda bulunan kisi ya da ku-rumlara veriliyor. Amaç kitlelerin ilgi-sini bu yöne çekmek ve insanlarin bu konudaki duyarliligini arttirmaya çalis-mak. Bu yil Felipe de Souza ödülleri üç ayri kisi ya da kuruma verildi.

Biri Arnavutluk'un tek gay-lezbiyen örgütü SGA'nin baskani Genç Xhelaj'a, biri Namibya'dan lezbiyen örgüt "Sister Namibia" Kizkardes Namibia'ya ve biri de tahmin ettiginiz gibi Türkiye'den Demet Demir'e verildi. Bu ödüle Demet'i Lambda aday gösterdi ve seçilmesi için elimizden geleni yaptik. Sonunda se-simizi belki duyurabilecegimiz bir firsat daha bulmus olduk. 2 Haziran' da ödül töreni yapilacak ve Demet bir haftaligina IGLHRC'nin davetlisi olarak New York'a gidecek. Iste Demet'in yasam öyküsü:

Demet 1961'de Yalova'da dogmus ve ailesi "Ramazan" adini koymus. Genç yaslardan itibaren politik çalismalarda bulunmus ve 1980'de 10 gün tutuklu kalmis. 1980'deki darbeden sonra ise 15 aya mahkum olup 8 ay sonra saliverilmis.

80'lerde ise cinsel yönelimi yüzünden solcu örgütlerdeki arkadaslari tara-findan dislanmis. Yine o yillarda cin-sel yönelimi yüzünden bir kaç is degistirmis ama sonunda issiz kal-mis. Ve 1985'de travesti 1995'te de transeksüel olmus. Uzun yillar çesitli politik hareketler içinde yer alip escinsel haklari için savasmis.

Demet tarihte Af Örgütü tarafindan cinsel yönelimi yüzünden hüküm giyip düsünce suçlusu sayilan ilk insan. Demet 88'de Radikal Demokrat Parti'de çalisti, Insan Haklari Der-negi'nde ilk Cinsel Azinliklar Komis-yonu'nun kurulmasinda rol oynadi, feminist hareketin içinde yer aldi ve AIDS karsiti çalismalara katildi. Ve HABITAT II konferansindan beri kapisi üç kere kirildi, telefon kablolari kesildi ve yasadiklari hala devam ediyor.


Içindekiler

 

home

This page is maintained by Lambda, Istanbul